Szolgáltatás

Fogkő leszedés és fogfájás terhesen

A fogkő leszedés fontossága és folyamata

Mi a fogkő és miért alakul ki?

A fogakon képződő lepedék idővel megkeményedik és fogkővé alakul, ami komoly egészségügyi kockázatot jelent. A szakszerű fogkő leszedés elvégzése elengedhetetlen a megfelelő szájhigiénia fenntartásához és a fogágy betegségek megelőzéséhez. A fogkő kialakulása természetes folyamat, amit megfelelő fogápolással lassíthatunk, de teljesen nem előzhetünk meg.

A kezelés menete

A fogkő leszedés folyamata általában három fő lépésből áll. Először ultrahangos készülékkel távolítják el a nagyobb lerakódásokat, majd speciális kézi műszerekkel tisztítják meg az nehezen elérhető területeket. Végül polírozással teszik tökéletesen simává a fogfelszínt. A kezelés során igény esetén helyi érzéstelenítést is alkalmazhatnak, hogy minimalizálják az esetleges kellemetlenséget.

Milyen gyakran szükséges?

Az optimális időközönként elvégzett fogkő leszedés személyenként változó lehet. Általánosságban évente legalább egyszer ajánlott, de vannak, akiknek 3-4 havonta is szükségük van rá. A fogkőképződési hajlam egyénenként eltérő, amit befolyásolhat az életmód, táplálkozás és genetikai tényezők is.

A kezelés előnyei

A rendszeres tisztítás számos előnnyel jár:

  • Megelőzi az ínygyulladást és fogágybetegségeket
  • Csökkenti a kellemetlen szájszag kialakulásának esélyét
  • Esztétikusabb megjelenést biztosít
  • Segít megelőzni a fogak idő előtti elvesztését
  • Természetes fehérítő hatása van

Az eljárás után a páciensek friss, tiszta érzést tapasztalnak a szájukban, és fogaik is láthatóan tisztábbak lesznek. A kezelést követően fontos a megfelelő szájhigiénia fenntartása, hogy minél később alakuljon ki újra fogkő.

Fogfájás terhesen – amit minden kismamának tudnia kell

A terhesség és a fogak kapcsolata

A kellemetlen fogfájás terhesen jelentkező problémája sok kismamát érint. A várandósság időszakában bekövetkező hormonális változások jelentősen befolyásolják a szájüreg egészségét, ami fokozott odafigyelést igényel. A fogíny érzékenyebbé válik, könnyebben vérzik és gyulladhat be, ami tovább növeli a fogfájás kialakulásának kockázatát.

Megelőzés és kezelési lehetőségek

A fogfájás terhesen nem csak kellemetlen, de veszélyes is lehet a magzat egészségére nézve. A szájüregben kialakuló gyulladások és fertőzések ugyanis a véráramon keresztül hatással lehetnek a baba fejlődésére is. Éppen ezért kiemelten fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés és a megfelelő szájhigiénia fenntartása.

A második trimeszter jelentősége

A várandósság második harmada ideális időszak a szükséges fogászati kezelések elvégzésére. Ilyenkor már túl vagyunk az első trimeszter érzékeny időszakán, de még nem értünk a terhesség végső szakaszába. A fogfájás terhesen ebben az időszakban kezelhető a legbiztonságosabban, mivel ekkor végezhető el a legtöbb fogászati beavatkozás.

Javasolt és kerülendő kezelések

A terhesség alatt végzett fogászati kezeléseknek szigorú protokollja van. Sürgős esetben a fogtömés és a gyökérkezelés is elvégezhető, de kerülni kell a nagyobb beavatkozásokat, mint például az implantátum beültetése vagy a bölcsességfog eltávolítása. Az érzéstelenítők használata megengedett, de kizárólag olyan készítmények alkalmazhatók, amelyek biztonságosak a magzat számára.

Helyes szájápolási rutin

A várandósság idején fokozott figyelmet kell fordítani a szájhigiéniára. Napi háromszori fogmosás javasolt, fluoridos fogkrémmel és puha sörtéjű fogkefével. A fogselyem használata elengedhetetlen, mivel segít megelőzni az ínyproblémákat és a fogszuvasodást. Emellett fontos a rendszeres folyadékbevitel és a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrend is.